HABERLER

SÜRESİZ NAFAKA


SÜRESİZ NAFAKA

Süresiz nafaka, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan tarafın geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak isteyebileceği ödemeye verilen isimdir. Yoksulluğa düşecek olan eşe nafaka bağlanmasında nafaka yükümlüsünün kusurlu olup olmadığına bakılmamakla birlikte, nafaka alacak eşin boşanmaya hol açan olayda kusurunun daha ağır olmaması aranır.

Yoksulluk Nafakası

Evlilik birliğinin boşanma ile sona ermesi durumunda, boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olan taraf, belirli birtakım koşulların varlığı halinde, geçimini sağlayabilmek adına diğer taraftan, süresiz olarak ve onun mali gücü oranında yoksulluk nafakası talebinde bulunabilir. Yasadaki koşulların varlığı halinde, yoksulluk nafakası, kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın eşlere eşit olarak uygulanmaktadır.

 

  • Keza, Yargıtay’ında, eşit kusur bulunan boşanma davasında kadının gelirinin yüksek olması ve erkeğin gelirinin olmaması dolayısıyla kadının erkeğe yoksulluk nafakası ödenmesine hükmettiği kararları mevcuttur.
  • Yoksulluk nafakası 1988’den önce 1 yıl olarak uygulanıyordu.
  • 743 sayılı Medeni Kanun’a göre erkeğin, yoksulluk durumu olan eski eşine nafaka ödeme süresi 1 yıl ile sınırlandırılıyordu. Ancak Türk Medeni Kanun’unda yapılan değişiklikle, 12 Mayıs 1988 tarihinden bu yana eşe ödenen nafaka süresi ömür boyu olarak düzenlenmiştir.